ИЗРАБОТКА НА УЕБ САЙТОВЕ И ОНЛАЙН МАГАЗИНИ

Информация -> Как да изберете платен уеб хостинг

Как да изберете платен уеб хостинг?

Критериите, когато избирате безплатен уеб хостинг и когато избирате платен такъв, са малко по-различни, макар че в голяма степен се препокриват. Тъй като и двата типа хостинг са търсени, аз ще ги опиша последователно. Ако се интересувате само от единия тип уеб хостинг, то може да прочетете само частта, която ви интересува.

1. Надеждност и скорост на достъпа

Освен че хостингът трябва да гарантира надеждост и бързина, той трябва да гарантира, че ще работи без прекъсване /uptime/. Този параметър трябва да бъде 99,5% или по-висок. Повечето хостинги обявяват uptime 99,8% - 99,9%.

2. Пренос на данни /трафик/

Трансферът на данни /наричан също "трафик" или "пропускателна лента"/ е сумата на байтовете, прехвърлени от вашия уеб сайт до посетителите, когато те разглеждат сайта ви.

Не вярвайте на хостинг, който обещава "неограничен трафик". Собственикът на хоста трябва да плаща за трафик и ако консумирате много от него, най-вероятно ще се наложи да платите за "превишаване" на "неограничения трафик". По-лошият вариант е вашият уеб сайт да стане недостъпен, след като превишите "неограничения трафик".

Въпреки че винаги трябва да проверявате за обема трафик, който имате право да ползвате, много е вероятно вашият уеб сайт никога да не може да използва целия обем трафик, който ви обещават, защото преди това ще достигнете лимита си на използване на ресурси.

3GB трафик на месец обикновено са достатъчни за нов неголям фирмен уеб сайт, който не се използва за разпространение на софтуер или за съхранение на архиви. Нормално е трафикът да расте с течение на времето, тъй като вашият уеб сайт става по-добре познат и по-добре свързан.

3. Размер на дисковото пространство

На повечето уеб сайтове им трябва под 10 MB дисково пространството, така че дори да разполагате с 200 MB или 500 MB е малко вероятно да ги използвате. Хостинг фирмата е наясно с този факт, поради което си позволява да ви предложи 500 MB дисково пространство /че и повече/. По тази причина размерът на предлаганото дисково пространство не бива да е фактор с голяма тежест, когато сравнявате различни хостиг-планове.

4. Техническа поддръжка

Добре е техническата поддръжка да е налича 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата /често се съкращава 24/7/. Не е препоръчително да ползвате хостинг, чиято техническа поддръжка не работи в почивните дни или на официалните празници. Ще се изненадате колко често нещата се объркат в най-неудобното време. Ако фирмата, предлагаща хостинг, рекламира, че има 24/7 поддръжка, не означава непременно, че това е вярно. Пробвайте да им изпратите електронна поща в събота вечер, неделя сутрин и т.н. и проверете колко време ще им е необходимо, за да реагират.

5. FTP, PHP, Perl CGI-BIN достъп, SSI,. htaccess, telnet, SSH, crontabs

Ако си плащате за даден уеб сайт, наистина трябва да се уверите, че имате всички тези възможности. Имайте предвид, че някои платени хостинги не ви позволяват да инсталирате PHP или CGI скриптове без предварително одобрение. Това означава, че трябва да изчаквате, преди да реализирате някоя функция на вашия уеб сайт. Например ". htaccess" е необходима, за да персонализирате своите страници за грешки.

6. Email, автоматичен отговор, POP3, препращане на пощата

Ако имате собствен уеб сайт, вие вероятно ще искате да имате електронна поща в своя домейн, като anyname@yourdomain.com и др. Повечето хостинги предоставят тази възможност. Проверете може ли да зададете електронната поща автоматично да отговоря на подателя с предварително определено съобщение. Може ли да получите своята поща с вашия имейл софтуер? Възможно ли е пощата ви автоматично да се препраща към настоящия ви електронен адрес?

7. Контролен панел

При различните хостинги контролният панел се нарича по различен начин /най-често cPanel/, но той ви позволява да променяте някои от параметрите на хостинга по свое желание. Обикновено можете да добавяте, изтривате и управлявате своите имейл адреси и поддомейни, да променяте паролата си и др. Основно на две неща следва да обърнете внимание: 1/ На какъв език е тази програма? 2/ Достатъчно информация ли има в раздела "Често задавани въпроси" или "Помощ" – на тази информация ще разчитате в бъдеще.

8. Сървър

Дали е важен типът на операционната система и на сървъра?

Ако искате да използвате неща като ASP, вие нямате друг избор, освен да търси Windows NT/2000/XP машина за вашия сървър.

В противен случай може да използвате обикновено по-евтиният, но и по-стабилен Apache сървър с Unix системи. Друга причина да предпочетете Unix-базиран уеб хостинг /които използват системи като Linux, FreeBSD, OpenBSD, Solaris и т.н./ и Apache сървър е, че тези сървъри ви позволяват да конфигурирате много услуги, които обикновено са ви необходими /страници за грешки, защита на Вашите снимки, блокиране на IP адреси и т.н./, без да се налага да занимавате с това фирмата, която ви предоставя хостинг.

9. Месечна / годишна такса

Повечето уеб хостинги позволяват да платите годишна такста, която е по-ниска, отколкото ако плащате месечна такса. Но плащането на месечни такси позволява бързо да се смени хостинга, ако се установи, че текущият хостинг не отговаря на вашите изисквания.

10. Дистрибутори?

Не всички хостинг компании имат собствени или взети на лизинг уеб сървъри. Някои от тях са всъщност търговци за някоя друга хостинг компания. Недостатък при използването на дистрибутор е възможността да попаднете на хора, които не знаят много за системата, която продават и ще им отнеме повече време, за да ви помогнат /те трябва да предадат вашия проблем на техническата поддръжка на реалната хостинг компания, за да бъдат предприети действия/. Все пак е разумно да не изключвате всички дистрибутори – има редица надеждни и бързи дистрибутори, които фактически са доста добри и евтини.

Заключение

Едва ли съществуват "перфектни" уеб хостинг компании. Имайте предвид, че дори да сте готови да плащате огромна цена за вашия хостинг, това не гарантира, че ще получите изключително добър хостинг. Високата цена не е гаранция за качеството на хостинга и поддръжката. От друга страна, вероятно по-късно ще се убедите, че за 1-2 лв. на месец също няма да получите много добър хостинг. Какъв хостинг да изберете е въпрос на компромис между цена, надеждност и услуги, които са ви необходими.