ИЗРАБОТКА НА УЕБ САЙТОВЕ И ОНЛАЙН МАГАЗИНИ

Как се прави уеб сайт

Тук са посочени основните стъпки, които трябва да следвате, за да си направите уеб сайт. Информацията не претендира за изчерпателност. Тя е предназначена за начинаещи, като ги превежда стъпка по стъпка през целия процес от самото начало. Тъй като някои стъпки са по-сложни, към тях има линкове, които трябва да кликвате, за да прочетете повече информация.

1. Изберете име на домейн

Първото нещо, което трябва да направите преди всичко друго, е да получите име на домейн. Името на домейн е името, което искате да дадете на вашия уеб сайт. Например, имена на домейни са "dir.bg", "opera.com", "yahoo.com". За да получите име на домейн, ще трябва да плащате годишна такса за правото да ползвате това име. Таксата се плаща на регистратор на домейн имена. Домейн името не е от значение за успеха на един уеб сайт. Това е просто едно име.

Подробна информация за получаване на добро име на домейн може да намерите в Избор на име на домейн.

Друго, което ще трябва да знаете, са стъпките за регистриране на име на домейн и нещата, които трябва да следите при регистриране. Можете да намерите подробни указания в Как да регистрирате свой домейн.

Препоръчително е да погледнете някои от най-важните предпазни мерки, които трябва да се предприемат, когато закупувате име на домейн. За това можете да прочетете в Предпазни мерки при закупуване на име на домейн.

2. Изберете уеб хостинг

Уеб хостингът се предоставя от фирми, които имат специално конфигурирани компютри, които са постоянно свързани с Интернет. Тези фирми ви позволяват да разположите вашия уеб сайт на техните компютри, така че сайтът ви да може да бъде видян от всички в Интернет. Вие ползвате компютрите на тези фирми "под наем" и това се нарича уеб хостинг. За уеб хостинга се заплаща месечна или годишна такса на фирмата, чиито компютри ползвате.

Има много въпроси, свързани с намирането на добър уеб хостинг. В зависимост от това дали търсите безплатен или платен хостинг трябва да следите за различни неща. Прочетете Как да изберете безплатен уеб хостинг, ако търсите безплатен хостинг, или Как да изберете платен уеб хостинг, ако търсите платен.

След като имате вече свой домейн и уеб хостинг акаунт, ще трябва да свържете вашия домейн и вашия уеб хостинг. Информация за това как да го направите, може да намерите в Свързване на домейна с уеб хостинга.

3. Проектиране на уеб сайта

След като сте избрали своя домейн и уеб-хостинг, следващата стъпка е проектирането на уеб сайта. В тази статия аз ще приема, че ще правите това самостоятелно. Ако наемете специалист за създаване на уеб сайта, той ще свърши всичко посочено в тук, както и в следващите точки.

Проектирането на уеб сайта включва в себе си две дейности – създаване на дизайн на сайта и програмиране.

За да създадатете дизайн трябва да можете да работите с някоя програма за създаване и обработване на графични елементи, като например Photoshop, Flash и т.н. Но ако сте начинаещи, може да пропуснете елемента дизайн. Уеб сайтът не е задължително да има дизайн /въпреки че е желателно/.

За начинаещите първата стъпка е да се получи в действителност нещо върху мрежата. А за по-фина настройка може да мислите, след като сте разбрали как се създават уеб страниците в сайта ви. Един от начините е да се използва редактор WYSIWYG ("Това, което виждате, това получавате"). Тези редактори ви позволяват да проектирате вашия уеб сайт визуално, без да се налага да навлизате в техническите подробности по програмирането.

Има много WYSIWYG редактори, както платени, така и безплатни. За един от най-добрите и с най-високо качество платени уеб редактори се счита Dreamweaver. Пробна версия /работеща 30дни/ можете да свалите от официалния сайт на Аdobe

Ако планирате да използвате този редактор, в моя сайт ще намерите кратко ръководство за работа с Dreamweaver CS3. Това ръководство ще ви отведе през всички стъпки за създаване на напълно функционален уеб сайт с множество страници, а също така ви дава теоретична и практическа основа, която ще ви помогне да променяте и поддържате своя уеб сайт. В момента може да изтеглите най-новата версия Dreamweaver, но работата с програмата по принцип не е променена. Препоръчвам ви да прочетете ръководството в следната последователност:

Dreamweaver - Как да създадете уеб сайт

Dreamweaver - Как да добавяте изображения

Dreamweaver - Как да променяте шрифтове и цветове

Dreamweaver - Как да добавяте хипервръзки и менюта

Dreamweaver - Как да създадете шаблон за управление на уеб сайта

Dreamweaver - Публикуване на уеб сайта

Друг платен WYSIWYG редактор е Microsoft FrontPage, който се разпространява заедно с Windows.

Ако предпочитате да използват безплатен софтуер, може да изтеглите програмата KompoZer. Към този момент програмата няма версия на български език.

4. Публикуване на уеб сайта

Ако използвате безплатен уеб хостинг, то трябва да се съобразите с условията, които ви налага хостинг-фирмата. В повечето случаи има програма, която сте длъжни да ползвате. Понякога ви се дава възможност да публикувате по няколко файла едновременно, но някои фирми ви ограничават да публикувате файловете един по един.

Ако използвате платен хостинг и сте създали уеб сайта с програмата Dreamweaver, то в Публикуване на уеб сайта обстойно е описано как става това. Ако сте създали уеб сайта с друга програма, то се нуждаете от ftp-програма за да може да публикувате всички файлове на сайта едновременно. Една добра безплатна ftp-програма е FileZilla.

5. Регистриране на уеб сайта в търсачки

Въпреки, че тази стъпка е последна, тя е най-важната. Ако не регистрирате уеб сайта си в търсачките, той не може да бъде намерен от потребителите и никой няма да подозира за неговото съществуване. Вие ще прецените в кои търсачки желаете да регистрирате уеб сайта си, но е препоръчително да не пропускате най-разпространените – Google, Yahoo!, Bing. Ако уеб сайта Ви е предназначен за потребители от България, добре би било да го регистрирате и в българските уеб директории.